AVN Awards: Difference between revisions
no edit summary
Rebecca1990 (talk | contribs) No edit summary |
Rebecca1990 (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 261: | Line 261: | ||
|} | |} | ||
=== Best | === Best Animated Release === | ||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | {| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | ||
! colspan="2" | Winners | ! colspan="2" | Winners | ||
Line 282: | Line 282: | ||
|2012 | |2012 | ||
|''Alice in Wonderland: A XXX Animation Parody''<ref name=AVN2012/> | |''Alice in Wonderland: A XXX Animation Parody''<ref name=AVN2012/> | ||
|} | |||
=== Best BDSM Release === | |||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
! colspan="2" | Winners | |||
|- | |||
|1987 | |||
|''Caught from Behind V''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1988 | |||
|''Loose Ends III''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1989 | |||
|''Loose Ends IV''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1990 | |||
|''Wild Thing''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1991 | |||
|''House of Dark Dreams I & II''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1992 | |||
|''Forbidden Fantasies''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1993 | |||
|''Ona Zee's Learning the Ropes 1-3''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1994 | |||
|''Kym Wilde's Ocean View''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1995 | |||
|''Strictly for Pleasure''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1996 | |||
|''Kym Wilde's On the Edge 23''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1997 | |||
|''Kym Wilde's on the Edge 33''<ref name=AVN1997/> | |||
|- | |||
|1998 | |||
|''Kym Wilde's On the Edge 40''<ref name=AVNPastWins/> | |||
|- | |||
|1999 | |||
|''Uncut''<ref name=AVN1999/> | |||
|- | |||
|2000 | |||
|''Rough Sex 1''<ref name=AVN2000/> | |||
|- | |||
|2001 | |||
|''Humiliation of Heidi''<ref name=AVN2001/> | |||
|- | |||
|2002 | |||
|''Virgin Kink 19''<ref name=AVN2002/> | |||
|- | |||
|2003 | |||
|''Ivy Manor 5''<ref name=AVN2003/> | |||
|- | |||
|2004 | |||
|''Debbie Does Fem-Dom 3''<ref name=AVN2004/> | |||
|- | |||
|2005 | |||
|''Nina Hartley’s Private Sessions 13''<ref name=AVN2005/> | |||
|- | |||
|2006 | |||
|''Jenna Loves Pain''<ref name=AVN2006/> | |||
|- | |||
|2007 | |||
|''My New Girlfriend''<ref name=AVN2007/> | |||
|- | |||
|2008 | |||
|''Bondage Thoughts''<ref name=AVN2008/> | |||
|- | |||
|2009 | |||
|''House of Sex and Domination''<ref name=AVN2009/> | |||
|- | |||
|2010 | |||
|''Ivy Manor Slaves 3: The Dream Team''<ref name=AVN2010/> | |||
|- | |||
|2011 | |||
|''Bondage Wonderland''<ref name=AVN2011/> | |||
|- | |||
|2012 | |||
|''Disciplined''<ref name=AVN2012/> | |||
|- | |||
|2013 | |||
|''Rubber Bordello''<ref name=AVN2013/> | |||
|- | |||
|2014 | |||
|''The Submission of Emma Marx''<ref name=AVN2014/> | |||
|- | |||
|2015 | |||
|''Brandy Aniston Is Fucked''<ref name=AVN2015/> | |||
|- | |||
|2016 | |||
|''The Submission of Emma Marx: Boundaries''<ref name=AVN2016/> | |||
|} | |} | ||
Line 1,113: | Line 1,208: | ||
|2016 | |2016 | ||
|''Being Riley''<ref name=AVN2016/> | |''Being Riley''<ref name=AVN2016/> | ||
|} | |||
=== Best Supporting Actor === | |||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
! colspan="2" | Winners | |||
|- | |||
|2009 | |||
|[[Ben English]] (''Pirates II: Stagnetti's Revenge'')<ref name=AVN2009/> | |||
|- | |||
|2010 | |||
|[[Tom Byron]] (''Throat: A Cautionary Tale'')<ref name=AVN2010/> | |||
|- | |||
|2011 | |||
|[[Evan Stone]] (''Batman XXX: A Porn Parody'')<ref name=AVN2011/> | |||
|- | |||
|2012 | |||
|Xander Corvus (''Star Trek: The Next Generation - A XXX Parody'')<ref name=AVN2012/> | |||
|- | |||
|2013 | |||
|[[Tom Byron]] (''Star Wars XXX: A Porn Parody'')<ref name=AVN2013/> | |||
|- | |||
|2014 | |||
|Xander Corvus (''Underworld'')<ref name=AVN2014/> | |||
|- | |||
|2015 | |||
|Xander Corvus (''Holly…Would'')<ref name=AVN2015/> | |||
|- | |||
|2016 | |||
|[[Steven St. Croix]] (''Peter Pan XXX: An Axel Braun Parody'')<ref name=AVN2016/> | |||
|} | |||
=== Best Supporting Actor === | |||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
! colspan="2" | Winners | |||
|- | |||
|2009 | |||
|[[Belladonna]] (''Pirates II: Stagnetti's Revenge'')<ref name=AVN2009/> | |||
|- | |||
|2010 | |||
|[[Penny Flame]] (''Throat: A Cautionary Tale'')<ref name=AVN2010/> | |||
|- | |||
|2011 | |||
|[[Lexi Belle]] (''Batman XXX: A Porn Parody'')<ref name=AVN2011/> | |||
|- | |||
|2012 | |||
|[[Jesse Jane]] (''Fighters'')<ref name=AVN2012/> | |||
|- | |||
|2013 | |||
|Capri Anderson (''Pee-Wee’s XXX Adventure: A Porn Parody'')<ref name=AVN2013/> | |||
|- | |||
|2014 | |||
|Brandy Aniston (''Not The Wizard of Oz XXX'')<ref name=AVN2014/> | |||
|- | |||
|2015 | |||
|Veronica Avluv (''Cinderella XXX: An Axel Braun Parody'')<ref name=AVN2015/> | |||
|- | |||
|2016 | |||
|[[Kleio Valentien]] (''Batman v Superman XXX: An Axel Braun Parody'')<ref name=AVN2016/> | |||
|} | |} | ||